English Türkçe

Radiopharmatic

PROJELER

PROJENIN ISMI : RADYOFARMASÖTIK ÜRETIMINDE KULLANILAN ETKIN HAMMADDE NITELIGINDEKI MOLEKÜLLERIN SENTEZLENMESI
PROJENIN IÇERIGI : Teknolojik yenilik amaçli bu proje AR-GE çalismalari sonucunda olusan; L,L-EC (Ethylenedicysteine), L,L-ECD (L,L-EthyI cysteinate dimer), MAG3 (S-Benzoyl Mercaptoglycylgycylcgycine), Cu-MIBI (2-Methoxyisobutylisonitrile) ve MANNOSE TRIFLATE adli moleküllerin üretimine yöneliktir. GMP kurallarina uygun ve aseptik üretimin gerçeklestirilecegi bu projede amaç kimyasallarin ülkemizde sentezini yaparak yurtdisina bagimliligi azaltmak, kolaylikla bulunabilmesini saglamak ve dis satim yaparak Dünya pazarinda yer almaktir. Bu projeyle Türk sanayinin uluslararasi pazarlardaki rekabet gücünün artmasina katki saglamak hedeflenmektedir. Proje konusunda, ülkemizde yapilmis baska benzer örnekler olmadigi bilinmektedir.
DESTEKLEYEN KURULUS : TÜRKIYE TEKNOLOJI GELISTIRME VAKFI
DESTEK TUTARI : $ 650.000.-USD
BASLANGIÇ TARIHI : 01.12.2007
BITIS TARIHI : 01.12.2009

PROJENIN ISMI : Bilgisayar Kontrollü Tc99m Radyofarmasötikleri Hazirlama Sistemi (RADIOPHARMATIC)
PARTNER KURULUS : Sabanci Üniversitesi Mekatronik Mühendisligi
PROJENIN IÇERIGI : Bazi radyofarmasötikler kontrollü ortamda farmasötik sanayi kuruluslari tarafindan üretilirken, birçok radyofarmasötige iliskin hasta dozlarinin hastanelerin Nükleer Tip birimlerinde hazirlanmasi gerekmektedir. Yeni radyofarmasötiklerin sayisindaki ve bireysel hasta dozu aktivitesindeki artis, özellikle Tek Foton Emisyonu Tomografi görüntülemesi için, radyofarmasi personeli için artan bir radyasyon yükü ve tehlike olusturmaya baslamistir. Son yayinlar el ve parmaklarda 14-21 rem/sene seviyesinde uç radyasyon dozlarindan bahsetmektedir Radyasyona maruz kalma miktari, film ozimetreler, termoluminans algilayicilar ya da analog ve ya dijital dozimetreler ile ölçülebilir. Korumasiz dozlarin ya da radyoaktif iyot kapsüllerinin hazirlanmasi sirasinda soluma yoluyla uçucu solüsyonlar ile yüksek vücut içi dozlarina maruz kalma potansiyeli de vardir.

Bu projenin konusu hastanelerde radyofarmasötik hazirlanmasi için bilgisayar kontrollü bir sistemin gelistirilmesidir. Projenin amaci su ana maddelerle açiklanabilir:

  • Radyofarmasötiklerin güvenli ve hassas islem görmeleri için bilgisayar kontrollü prosedürlerin tanimlanmasi
  • Radyofarmasötiklerin otomatik islem görmelerini ve tasinmalarini saglayacak donanimin gelistirilmesi
  • Radyofarmasötik kullaniminin güvenli bir sekilde izlenmesini saglayacak yazilim ortaminin gelistirilmesi
  • Hastalar için Nükleer Tip Uzmani tarafindan belirlenen dozlarin otomatik olarak hazirlanmasi
  • Radyasyon güvenliginin saglanmasi

Bu projede “isaretleme,” “kalite kontrol,” “doz hazirlanmasi,” ve “Tc99m radyofarmasötiklerinin envanter izlemesi” için bir deneme prototipi gelistirilecektir.

DESTEKLEYEN KURULUS : T.C.SANAYI BAKANLIGI
DESTEK TUTARI : 449.800.-TL ve süresi 36 aydir.
BASLANGIÇ TARIHI : 01.12.2007
BITIS TARIHI : 01.12.2010

PROJENIN ISMI : Nükleer Tipta Kullanilan Radyoaktif Ölçüm Sistemlerinin Tasarlanmasi ve Bunlarla Ilgili Cihaz Prototiplerinin Gelistirilmesi
PROJENIN IÇERIGI : Nükleer Tipta yaygin olarak kullanilan radyoaktif ölçüm sistemlerinin arastirilarak ölçüm sistemlerinden olan Radyonüklid Doz Kalibratörü, Tiroid Uptake ve Kuyu Tipi Gama Sayici sisteminin, CE belgelendirme kriterleri dogrultusunda, yurt disinda da benzer ürünlerle rekabet edebilmesini saglayacak boyutta, son kullanici ihtiyaçlari da dikkate alinarak tasarlanmis ürünlerin prototiplerinin gelistirilmesidir.
DESTEKLEYEN KURULUS : KOSGEB
DESTEK TUTARI : 459.607.-TL
BASLANGIÇ TARIHI : 01.02.2008
BITIS TARIHI : 01.02.2010

PROJENIN ISMI : NÜKLEER TIPTA KULLANILAN RADYOAKTIF ÖLÇÜM SISTEMLERININ ENDÜSTRILESTIRILMESI
PROJENIN IÇERIGI : Prototipleri Ar-Ge ile gelistirilen Nükleer Tipta yaygin olarak kullanilan radyoaktif ölçüm sistemlerinden olan Radyonüklid Doz Kalibratörü, Tiroid Uptake ve Kuyu Tipi Gama Sayici Sisteminin endüstrilestirilmesi
DESTEKLEYEN KURULUS : KOSGEB
DESTEK TUTARI : 676.608,84.-TL
BASLANGIÇ TARIHI : 30.06.2011
BITIS TARIHI : 31.12.2012

PROJENIN ISMI : BILGISAYAR KONTROLLÜ 18F-FDG HASTA DOZU HAZIRLAMA SISTEMI
PROJENIN IÇERIGI : Projenin baslatilma amaci, 18F-FDG solüsyonunu hasta gereksinimine göre tek hasta dozu seklinde steril ve apirojen olarak hazirlayabilecek, iyonize radyasyondan korunmayi tam olarak saglayabilen robotik bir sistemin gelistirilmesidir.
DESTEKLEYEN KURULUS : TÜBITAK
DESTEK TUTARI : 397.353,98.-TL
BASLANGIÇ TARIHI : 01.06.2010
BITIS TARIHI : 30.11.2011

MOLEKÜLER GÖRÜNTÜLEME SANAYİ ve TİCARET A.Ş.
Bir Bozlu Kuruluşudur.
Copyright (C) 2008 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
e-mail: info@molimg.com
Moleküler Görüntüleme A.Ş. önceden bilgi vermeksizin veya izne gerek kalmadan ürünlerinin
niteliklerinde gerekli gördüğü değişiklikleri yapma hakkına sahiptir.